mialy termostat?

Ja mysle, ze wybor zycia w dzien czy w nocy to cecha, ze tak powiem wtorna -Jak to wtórna? Przecież każde zwierzę prowadzi określony tryb życia
(dzienny, nocny).

najpierw ssaki nauczyly sie stalocieplnosci, potem, jak juz dinozaury szlag
trafil, rozwinely sobie przerozne zegary biologiczne (przypominam, ze te
pierwsze ssaki, ktore zyly z dinozaurami, byly najprawdopodobniej tylko
nocne, a szszynke juz musialy miec).Dalej nie rozumiem o co Ci chodzi, możesz sprecyzować swoje wątpliwości?
Przecież zegary biologiczne nie są wynalazkiem ssaków i prawdopodbnie
pojawiły się dość wcześniej w ewolucji. Wszak konieczna jest
synchronizacja zjawisk fizjologicznych ze środowiskiem zewnętrznym i to
na każdym prawie poziomie organizacji. Skoro szyszynka reguluje rytm snu
i czuwania (z tego co wiem to za pośrednictwem podwzgórza także cykle
rozrodcze) to przydatna jest przecież także nocnym zwierzętom. Robi się
jasno - zwierzątko idzie spać (mniejsza o dokładne mechanizmy). Nadal
nie widzę związku.


     

  ukąłd hormonalny:)
Zaleznosc zwiazana jest z czynnoscia gruczolow dokrewnych (wewnatrzwydzielniczych), poniewaz regulowana jest ona przez rozne mechanizmy, w tym nerwowe.
Kontrola typu nerwowego związana jest z regulacją czynności dokrewnych przez układ autonomiczny. Przykładem może być uwalnianie amin katecholowych przez rdzeń nadnerczy, kontrolowane przez miejscowy układ współczulny lub uwalnianie insuliny pod wpływem pobudzenia nerwów błędnych.

Za posrednictwem ukladu nerwowego podwzgorze otrzymuje informacje o stanie fizjologicznym organizmu. podzwgorze to ogniwo laczace uklad nerwowy z hormonalnym.

A co do ogolnie ukladu hormonalnego: co wchodzi w jego sklad, jakie funkcje pelnia poszczegolne gruczoly, czym sa hormony i jak dzialaja,...:)

  pierwsza tabletka przed okresem???
A jest napisane co się stanie jak się weźmie przed miesiączką?
Nie, więc nie jesteś w stanie już nic innego powiedzieć, bo Twoja wiedza opiera się tylko i wyłącznie na studiowaniu jednego papierka formatu A4.
Znając podstawy fizjologii cyklu wystarczy ruszyć głową i chwilę pomyśleć.
Polecam Twojej uwadze zapoznanie się z podstawami cyklu miesiączkowego i tym co się dzieje w tym czasie z hormonami, endometrium, jajnikami, przysadką i podwzgórzem.
Jak już poczytasz coś więcej niż tylko ulotkę i uzupełnisz swoją edukację o coś więcej niż lekturę kilku for internetowych to będziesz znała odpowiedzi.

  pierwsza tabletka przed okresem???
A jest napisane co się stanie jak się weźmie przed miesiączką?
Nie, więc nie jesteś w stanie już nic innego powiedzieć, bo Twoja wiedza opiera się tylko i wyłącznie na studiowaniu jednego papierka formatu A4.
Znając podstawy fizjologii cyklu wystarczy ruszyć głową i chwilę pomyśleć.
Polecam Twojej uwadze zapoznanie się z podstawami cyklu miesiączkowego i tym co się dzieje w tym czasie z hormonami, endometrium, jajnikami, przysadką i podwzgórzem.
Jak już poczytasz coś więcej niż tylko ulotkę i uzupełnisz swoją edukację o coś więcej niż lekturę kilku for internetowych to będziesz znała odpowiedzi.


To samo zalecam Tobie. Jeśli nie potrafisz odróżni pierwszego dnia miesiączki od ostatniego dnia cyklu to nie mamy o czym rozmawiać. Nie mam zamiaru zniżać się do Twojego poziomu w obrażaniu mnie i mówieniu, że moja wiedza opiera się na czytaniu kilku for internetowych.
Mogę poradzi Ci jedynie popracowanie nad loigką - skoro w ulotce napisano, że jeśli pierwszą tabletkę z opakowania weźmie się później niż 5 dnia miesiączki należy zabezpieczać się dodatkowo całe opakowanie, a nie wydaje mi się, żeby ostatni dzień cyklu mieścił się między 1 a 5 dniem cyklu.
Nie mamy o czym dyskutować :P

     

  MOJE PIERWSZE TABLETKI
witam na forum!
A propos przerw w hormonach:

przerwy robi sie po to, żeby zapobiec zaburzaniu fizjologicznej regulacji hormonalnej na linii: podwzgórze - przysadka - jajnik. Podawanie hormonów działa na jajniik hamując owulację, ale też zwrotnie hamuje wyższe piętra tego układu (gł. przysadkę).

I tu istnieje niebezpieczeństwo, że po długotrwałym braniu hormonów przysadka nie podejmie swojej funkcji (stymulowania jajników) i wtedy trzeba się leczyc hormonalnie w celu przywrócenia stanu fizjologicznego- i po co to komu?!?To tak samo jak np. z kortykosteroidami- po długim czasie brania przy nagłym odstawieniu okazuje, że nadnercza nie pracują i objawy choroby mogą ze zdwojoną siłą zaatakować...

Ale w sumie z pigułkami trudno mówić o stopniowym zmniejszaniu dawki. Czy zatem jakieś schematy odstawiania są??

Bo przecież niepracujące jajniki= androgenizacja, brak miesiączki, zanik drugorzędnych cech płciowych. Nie chcę zostać pół-mężczyzną!

  Rewolucja w Warrock"u ???
1. Ograniczenia LVL służą do tego by zachęcić użytkownika do kupienia promo - co za tym idzie szybszy exp. szybszy lvl. Naprawdę myślisz ze wporwadzili to tylko dlatego żeby żeby nie kazdy miał famasa lub inna bron? Dla nich to jest czysty biznes i o to w tym chodzi.

2. Wyobraź sobie ze nie każdy kto ma famasa jest dobrym graczem i wcale nie oznacza ze Cie zaraz zabije trzeba mieć jeszcze jakieś umijetnosci (cos czego wam brakuje )

3. Grałeś kiedyś w inne gry MP jak cod4,q3,et,cs raczej wątpię. Np w Call of Duty 4 są lvl i na serwerach publiczych sa ograniczenia lvl co broni (wystarczy 25h grania zeby odblokowac wszystkie). Jednak ma meczach ESL'a gra sie na serwerach gdzie odblokowane są wszystkie bronie żeby każdy miał równe szanse. Wiem ze dla was to za trudne do zrozumienia.

pawel22 nie używaj słów o których nie znasz znaczenia: Ciota (ładnie sie wyrażasz)
Menstruacja (miesiączka, ang. period, łac. menses); krwawienie miesięczne — fizjologiczne zjawisko polegające na cyklicznym złuszczaniu się nabłonka macicy (endometrium) pod wpływem charakterystycznych zmian stężenia hormonów płciowych (estrogenu i progesteronu), wynikających z układów wzajemnych sprzężeń zwrotnych między gonadami, przednim płatem przysadki mózgowej i podwzgórzem.
Jestem mężczyzną nie kobietą.

Probs - milcz. Żałosny jestes.

  drugi rok lekarskiego
1. nerwowa regulacja całkowitego przepływu krwi
-mechanizmy działania ukł. współczulnego i przywspółczulnego
-krążeniowe ośrodki pnia mózgu i ich znaczenie
-udział podwzgórza w regulacji krążenia krwi
-udział kory i ukł limbicznego w regulacji krążenia krwi
-odruchy krążeniowe
2. hormony regulujące całkowity przepływ krwi
-znaczenie hormonów rdzenia nadnerczy
-wazopresyny
-angiotensyny i układu RAA
-ANP
3. rola nerki w długoterminowej regulacji ciśnienia tętniczego
4. mechanizmy regulacji mikrokrążenia
5. role śródbłonka naczyniowego w reg przepływu
6. specyfika i reg przepływu wieńcowego
7. skórnego
8. mózgowego
9. nerkowego
10. adaptacja ukł krążenia do wysiłku fiz
11. wpływ stresu na ukł krążenia
12. kompensacyjne mechanizmy reg ukł krążenia w czasie krwotoku
13. szok krążeniowy - znaczenie mech fizjologicznych w jego przebiegu

  niestety nie mam juz szans na naturalne poczecie :((
PRL
Prolaktyna

norma:

1,39 - 24,20 ng/ml

--------------------------------------------------------------------------------
jeśli otrzymany wynik nie mieści się w granicach normy proponujemy kontakt z lekarzem
FIZJOLOGIA

Synteza oraz gromadzenie prolaktyny odbywa się w komórkach laktotropowych przedniego płata przysadki. Wydzielanie prolaktyny jest uzależnione od tonicznego hamowania przez wytwarzany w podwzgórzu inhibitor prolaktynowy. Prolaktyna jest wydzielana pulsacyjnie w rytmie dobowym, a najwyższe stężenie osiąga w nocy.

WSKAZANIA

zaburzenia cyklu miesiączkowego;

hirsutyzm;

hipogonadyzm męski;

mlekotok.

WARTOŚCI PODWYŻSZONE mogą wskazywać na;

prolactinomę;

brak lub niedobór czynników hamujących wydzielanie prolaktyny;

leki np.; preparaty estrogenowe;

hiperprolaktynemię czynnościową;

hiperprolaktynemię wtórną w pierwotnej niedoczynności tarczycy;

ciężką niewydolność nerek.

WARTOŚCI OBNIŻONE mogą wskazywać na:

całkowitą niewydolność przysadki, przedawkowanie agonistów dopaminy;

leczenie środkami obniżającymi stężenie prolaktyny.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

MOJE WYNIKI !!!!!!!!!!!!!!!!! 213,4

  obroża elektryczna

tym co piszę nie chcę przekonywać do awersji, bo nieodpowiednio użyta wyrządza więcej szkody niż pożytku. chcę tylko uzmysłowić Wam, że na świecie są inne barwy niż czerń i biel - nie każdy bodziec negatywny niesie za sobą lawinę złych konsekwencji.


Z pewnością najszybciej warunkującą się emocją jest strach. Najprościej wywołać reakcję warunkową opartą na strachu używając np. w laboratorium prądu. Tak przecież rodziła się wiedza o wzmocnieniach. Okazało się, że reakcje warunkowe wytworzone przy pomocy prądu są odporne na zmianę, ponieważ dotyczą uczenia się "jak przetrwać" czyli jak uniknąć bodźca potencjalnie zagrażającego. Awersja byłaby metodą szkolenia, gdyby nie wiązała się właśnie z owymi skutkami jakie wywołuje w połączeniach nerwowych w pierwotnych strukturach mózgu (podwzgórzu, układzie limbicznym) gdzie koduje się jako doświadczenie uruchamiające "system przetrwania". Co za tym idzie - włączają się mechanizmy obrony, aktywuje się system adrenergiczny, zwierzę przeżywa duży stres, a czasami sięga po ostateczne środki broniąc swojego życia.
Nawet jeśli działanie awersyjne nie powoduje tak drastycznych skutków w postaci zachowań związanych z przetrwaniem - aktywuje autonomiczny układ nerwowy wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami. Kto widział psa wypalonego po paru latach na skutek stosowania awersyjnych metod w sporcie - ten wie o czym mówię.
Awersja w jakiejkolwiek formie jest szkodliwa również na poziomie FIZJOLOGII nie tylko zachowania.

  mózg a agresja
w zwiazku z tematem mam pewien problem,a mianowicie mam egzamin z fizjologii i pytanie z ktorym nie moge sobei poradzic a wiaze sie bezposrednio z tematem, prosze o pomoc:

w reakcji agresji uczestniczy:
a)podwzgórze i kora czołowa
b)wzgórze i kora czołowa
c)podwzgórze i kora przedczołowa
d)wzgórze i płaty czołowe

szukalem w wielu fachowych ksiazkach i niestety wzmianke o pozwzgorzu udalo mi sie znalesc,ale tu raz piszecie o platach czolowych raz o przedczolowych a raz o korze wiec juz sam nie wiem:) prosze o pomoc

  mialy termostat?

| Ja mysle, ze wybor zycia w dzien czy w nocy to cecha, ze tak powiem
wtorna -

Jak to wtórna? Przecież każde zwierzę prowadzi określony tryb życia
(dzienny, nocny)."Wtorna" znaczy, ze nie stalocieplnosc byla wynaleziona zeby moc polowac w
nocy tylko najpierw zwierzeta nauczyly sie stalocieplnosci, a potem odkryly,
ze da sie teraz polowac zimna noca. Takie jest przynajmniej moje
podejrzenie. Dowodow nia ma ani za, ani przeciw.

| najpierw ssaki nauczyly sie stalocieplnosci, potem, jak juz dinozaury
szlag
| trafil, rozwinely sobie przerozne zegary biologiczne (przypominam, ze te
| pierwsze ssaki, ktore zyly z dinozaurami, byly najprawdopodobniej tylko
| nocne, a szszynke juz musialy miec).

Dalej nie rozumiem o co Ci chodzi, możesz sprecyzować swoje wątpliwości?
Przecież zegary biologiczne nie są wynalazkiem ssaków i prawdopodbnie
pojawiły się dość wcześniej w ewolucji."Przerozne zegary" czyli zroznicowanie czasu aktywnosci w obrebie jednej
grupy - tych mlodych ssakow wlasnie.
Stad moj caly problem: jezeli pierwsze ssaki byly nocne, to musialy byc
stalocieplne. A kiedy by sie mialy nauczyc tej stalocieplnosci? jako
organizmy dzienne chyba, bo w nocy jest za zimno na zycie i nauke
termoregulacji.
Ale jesli stalocieplna byla tez czesc dinozaurow, to teoretycznie mogly byc
dinozaury nocne, wiec te nowe "twory" - ssaki, male i slabe, jak mogly
przezyc?!!

Wszak konieczna jest
synchronizacja zjawisk fizjologicznych ze środowiskiem zewnętrznym i to
na każdym prawie poziomie organizacji. Skoro szyszynka reguluje rytm snu
i czuwania (z tego co wiem to za pośrednictwem podwzgórza także cykle
rozrodcze) to przydatna jest przecież także nocnym zwierzętom. Robi się
jasno - zwierzątko idzie spać (mniejsza o dokładne mechanizmy). Nadal
nie widzę związku.OK. Przydatna jest nocnym zwierzetom. Ale zeby wytworzyla sie szyszynka -
oko ciemieniowe musialo sie w nia zamienic. A po co mnialoby sie zamieniac,
jesli zwierz byl zmiennocieplny? a skoro byl zmiennocieplny, to po diabla mu
szyszynka skoro mogl zyc i tak tylko w dzien?
Sama czuje, ze w moim rozumowaniu chyba musi byc gdzies blad. Ale gdzie?

pozdrawiam
nargis


  przewodzenie hormonow w neuronie....

Zeby wszystko bylo jasne: "hormony" nie sa przewodzone przez
neurony, przewodzony jest sygnal, a jego nosnikiem jest na
zmiane prad i substancja chemiczna.
W podwzgorzu produkowanych jest kilka hormonow: w jadrze lukowantym:
TRH, GnRH, Somatostatyna, GHRH, CRH, PIF (dopamina) i PRF) sa do
hormony o duzym znaczeniu (reguluja wydzielanie innych hormonow)
W jadrze nadwzrokowym ADH i oksytocyna, w j. przykomorowym ADH,
oksytocyna
Przenoszone sa za pomoca transportu aksonalnego (pierwsza grupa droga
guzowo-przysadkowa, druga droga nadwzrokowo-przysadkowa)

I jeszcze jedno - tak na dobra sprawe to nie prad jest nosnikiem
sygnalu w neuronach - to zbyt duze uproszczenie - jest to
przemieszczajaca sie zmiana polaryzacji blony komorkowej wywolana
zmina stezen jonow na zewnatrz i wewnatrz komorki (Na+ i K+) mozna
mowic o tzw pradach jonowych.

Pobudzony neuron wydziela  w miejscach kontaktu z innymi neuronami
kuleczki
zbudowane z blony kom. ktore doplywaja do jego wlasnej blony,
wcielaja sie do
niej i uwalniaja w ten sposob zawarty w nich neurotransmiter (taka
nazwa
okresla sie substancje krore sluza do komunikacji pomiedzy
neuronami).
Uwolniony do przestrzeni miedzykomorkowej transm. przylacza sie do
swoich
receptorow, specyficznych dla niego, ktore znajduja sie na neuronie
odbierajacym. Neuron odbierajacy reaguje na to generowaniem pradu,
ktory
przeplywajac do jego zakonczen, powoduje wydzielanie z nich
neurotransmitera,
itd.A przytoczony powyzej opis jest lekko niejasny i niescisly
Zeby uscislic - wspomniane "kuleczki" tworza sie wewnatrz neuronu,
sluza do syntetyzowania i magazynowania neurotransmitera; w
zakonczeniu synaptycznym pod wplywem impulsu nerwowego ulegaja fuzji
z blona kom. uwalniajac swa zawartosc do szczeliby synaptycznej. (to
uproszczony schemat)
(polecam podrecznik do liceum (bodajze klasa III), jakikolwiek
podrecznik neurofizjologii lub fizjologii)
albo na moj e-mail

Pozdrawiam
Darek


  zegar biologiczny

Ale to jest wlasnie przyklad na mechanizm zalezny _tylko_ od czynnika
srodowiskowego (w tym wypadku fotoperiod). Gdyby takie rosliny zakwitaly
cyklicznie (+- raz do roku) w warunkach stalego fotoperiodu, temperatury
etc. to wtedy moznaby mowic o endogennym mechanizmie zegarowymTo prawda.. ewentualnie można próbować przytaczać przykłady z wyliczoną
ilością
podziałów określonych komórek, które po przekroczeniu tej ilości ulegają
apoptozie i to niezależnie od czynników środowiskowych (no.. oczywiście
przy dostarczaniu substancji odżywczych i odprowadzaniu "śmieci"), co
miałoby związek poprostu ze "zużyciem mechanizmu" dzięki któremu komórka
się dzieli (telomery), ale czy to jest ściśle endogenne? Gdzieś musi być
przyczyna egzogenna...
Jedynie komórki generatywne i nowotworowe wyłamują się z tego "nakazu"

| kiedy na
| wsiach nie było światła (elektryczności) to dzieci miejskie dojrzewały
| szybciej, ponieważ światło hamowało funkcję szyszynki i odhamowywało
| jej supresję na dojrzewanie.

Hmm... musze przyznac, ze to bardzo ciekawa hipoteza. Nie slyszalem o
takich badaniach (dotyczacych ludzi rzecz jasna), ale wydaje mi sie nad
wyraz malo prawdopodobne, aby oswietlenie elektryczne moglo powodowac az
takie efekty.Faktycznie nie sprawdziłem tego. Powtarzam jedynie to, co mówiła nam babka
na biologii w liceum (z tego co wiem, zawsze była "Evidence Based..", więc
przyjąłem, ze pewnie i tu ma rację). Ale z punktu widzienia fizjologii nie
jest to wykluczone. Różnica światło ciemność ma niewątpliwy wpływ na rodzaj
wyładowań elektycznych w drogach nerwowych (niezależnie, czy to światło
sztuczne, czy naturalne), natomiast wyładowania te wpływają na uwalnianie
melatoniny (być może nie tylko), natomiast jej wpływ na układ podwzgórze -
przysadka - gonady jest niewątpliwy.. ale i tak warto by to sprawdzić.

Z ludzmi niewidomymi jest tak, ze o ile nie maja uszkodzonego nerwu
wzrokowego i neuronow zwojowych w siatkowce, to moga oni percepowac
swiatlo jakosciowo (swiatlo/ciemnosc). Mozliwe jest to dzieki obecnosci
melanopsyny wlasnie w komorkach zwojowych... Percepcja ta pozostaje poza

wplywac na zegar biologiczny.O i prosze.. dodając jeszcze post, którego autorem jest Piotrpanek
zarysowuje się
jakaś całość.. Właściwie skóra jest jednym z potężniejszych (jeśli chodzi
o gabaryty)
źródeł hormonów.

Pozdrawiam


  Ciekawostki z prasy
Co łączy stężenie insuliny z apetytem?

Naukowcy odkryli białko, będące łącznikiem pomiędzy stężeniem insuliny i leptyny we krwi, a kontrolą apetytu przez mózgowe struktury podwzgórza - donosi najnowszy numer "Nature Medicine".

Struktura mózgu zwana podwzgórzem jest ważnym centrum kontroli apetytu i odżywiania się. Najważniejszym neuroprzekaźnikiem zaangażowanym w te procesy jest GABA (kwas gammaaminomasłowy) Hormony takie jak insulina i leptyna oddziałują na podwzgórze regulując apetyt i chudnięcie bądź tycie. Dotąd nie wiadomo było jednak, w jaki sposób te sygnały są obierane przez komórki nerwowe podwzgórza.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Emory, Uniwersytetu Rockefellera, Instytutu Burnham oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego pod kierunkiem prof. Xiao-Jian Li z Emory School of Medicine odkryła białko, nazwane Hap1, które jest łącznikiem pomiędzy sygnałami hormonalnymi a podwzgórzem.

Białko to jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania podwzgórza. Myszy pozbawione go mają zahamowany apetyt i nie przyjmują pokarmów. Brak Hap1 powoduje także degenerację niektórych neuronów podwzgórza.

W badaniach prowadzonych na myszach okazało się, że wzrost stężenia białka Hap1 w podwzgórzu związany jest ze zwiększonym apetytem i spożyciem pokarmu. Natomiast zablokowanie produkcji Hap1 zmniejsza spożycie pokarmów i powoduje chudnięcie.

Insulina, hormon produkowany przez trzustkę i regulujący poziom glukozy we krwi, zmniejsza stężenie Hap1. Z kolei obniżony poziom Hap1 hamuje aktywność neuroprzekaźnika GABA w podwzgórzu.

Dzięki odkryciu amerykańskich naukowców możliwe będzie opracowanie nowych metod leczenia otyłości i zaburzeń łaknienia (jak np. anoreksja czy bulimia).

Otyłość jest przyczyną wielu zaburzeń fizjologicznych i chorób z nimi związanych. Ludzie otyli mają większą skłonność do zachorowań na cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie, choroby serca, kamicę pęcherzyka żółciowego, choroby wątroby, bezpłodność, zmiany w kręgosłupie i stawach nóg oraz choroby nowotworowe.

linkwiadomosci.onet.pl/1306936,16,1,0,120,686,item.html]źródło

  "Ciekawostki żywieniowe"
Ośrodki motywacyjne międzymózgowia- ośrodek pokarmowy - fizjologia człowieka

W mózgowiu znajdują się skupienia neuronów, zwane ośrodkami, których pobudzenie wyzwala cisle okreslone reakcje. Sa to osrodki: pokarmowy, pragnienia, agresko, ucieczki oraz rozrodczy.
Osrodki to znajduja sie w miedzymozgowiu, glownie w podwzgorzu.
Bezposrednia kontrole nad ich czynnoscia sprawuje uklad limbiczny i pobudzajacy uklad siatkowaty wstepujacy.
Nadrzedna kontrole nad osrodkami podwzgorza spelnia kora mozgu

*Osrodek pokarmowy
Osrodek pokarmowy obejmuje dwa antagonistyczne osrodki- glodu i sytosci.
Osrodek glodu znajduje sie w bocznych okolicach podwzgorza, a sytosci w
okolicach przysrodkowych.
W warunkach prawidlowych osrodki te pozostaja w stosunkach wzajemnie zwrotnych i reguluja ilosc przyjmowanych pokarmów
Pobudzenie osrodka glodu, powoduje poszukiwanie pokarmu i zjadanie znacznych jego ilosci.
Pobudzenie osrodka sytosci powoduje natychmiastowe przerwanie przyjmowania pokarmu.
Od ich pobudzania zalezy ilosc spozytej zywnosci w ciagu doby, a wiec zachowanie stalej masy ciala organizmow doroslych.
Ich pobudliwosc regulowana jest przez mechanizmy krotkotrwale i dlugotrwale.
Krotkotrwala kontrola- zwiekszenie stezenia glukozy we krwi tetniczej roznicy tetniczo- zylnej, pobudzaja osrodek sytosci, a on hamuje osrodek glodu- sytuacja przeciwna, hamuje osrodek sytosci.
Rozciagniecie scian przewodu pokarmowego (zoladka) pobudza interoreceptory, a te pobudzaja osrodek sytosci
Wzrost cisnienia osmotycznego osocza krwi, pobudza osrodek sytosci zmniejszajac laknienie
Czynnosc osrodkow glodu i sytosci, jest takze modyfikowana przez uklad limbiczny (hamuje osrodek glodu), kora mozgowa (dzialanie zroznicowane), hormony (cholecystokinina, gastryna, insulina) pobudzaja osrodek sytosci i peptydy opioidowe(pobudza osrodek glodu)
Dlugotrwala kontrola laknienia- celem tej regulacji jest utrzymanie stalej masy ciala i zachowanie stalego magazynu energi jakim jest tkanka tluszczowa.
Zasadniczym czynnikiem tej regulacji jest aktywnosc hormonu- leptyny wydzielanego przez tkanke tluszczowa.
Leptyna krazac we krwi bezposrednio pobudza neurony osrodka sytosci, hamujac przyjmowanie pokarmow

Wyklad fizjologia- Prof. zw. dr. hab. Zygmunt Stęplewski

  Amstaff
Tak sobie myślę nad tym tematem. Mamy zachowanie agresywne - jest jakiś bodziec, który to zachowanie wyzwala, po nim jest zachowanie - warczenie, szczekanie, naskok, ugryzienie, no i dalej - kolejne ugryzienia, potrząsanie, śmierć. Wydaje mi się, że "normalny", zrównoważony pies nie pobudza się zbyt łatwo, a zachowanie agresywne zwykle kończy się jednak na jednym ugryzieniu, może kilku.


MArta, przed zachowaniem masz neurofizjologię. Agresja wzbudzona w układzie rąbkowym podwzgórza jest kontrolowana i utrzymywana na ryzach przez przednią korę przedczołową mózgu. To fizjologiczne połączenie zapewnia możliwość kontrolowania siły ugryzienia, uczenia się itd.
Ty piszesz o agresji instrumentalnej bodziec - zachowanie - wzmocnienie, a w przypadku ras PB/AST zabawa genami doprowadziła do wyłączenia korowej kontroli podwzgórza, dlatego agresja raz wyzwolona przez pobudzenie jądra migdałowatego nie poddaje się świadomej kontroli. Musi wygasnąć sama. (Swoją drogą ciekawe by było badanie, czy wygaśnięcie tej agresji jest spowodowane "wypaleniem się" adrenaliny i noradrenaliny). Dowodem na taki brak korowej kontroli agresji może być to, że gdy zabijane zwierzę już nie żyje - amstaff kontynuuje atak. Normalnie kontrola korowa wyłączyłaby zachowanie agresywne w takiej sytuacji. Nie jest to także polowanie, bo po zabiciu ofiary nie mamy przejścia do następnego ogniwa łańcucha łowieckiego. (to oczywiste, że przy takiej aktywacji współczulnego układu nerwowego nie ma mowy o polowaniu).
A jeszcze odnośnie stopnia pobudliwości u różnych psów: wszystko zależy od typu psa i jego naturalnej pobudliwości. Molosy najczęściej są mniej pobudliwe od np. pinczerów. A zachowanie agresywne nie zawsze kończy się po jednym ugryzieniu. Zależy to od bardzo wielu czynników. Bardzo fajnie opisuje to J. O'Heare w książce "Aggressive behavior in dogs" (2007). Jak się przez nią dokładnie przekopię to pewnie jakieś małe streszczenia wrzucę na forum.[/quote]

  PYTANIA EGZAMINACYJNE Z FIZJOLOGII ZWIERZĄT
FIZJOLOGIA ROZRODU I LAKTACJI

1. Dojrzałość płciowa, rozrodowa (różnica).
2. Wytwarzanie gamet żeńskich.
3. Wytwarzanie gamet męskich.
4. Budowa układu rozrodczego samca (ogólnie).
5. Budowa i funkcja kanalików plemnikotwórczych.
6. Rola komórek śródmiąższowych (Leydiga).
7. Rola komórek podporowych (sertoliego)
8. Bariera krew jądro.
9. Rola gruczołów płciowych dodatkowych.
10. Fizjologia plemnika.
11. Ejakulacja (łuk odruchowy).
12. Nasienie,.
13. Regulacja procesów rozrodczych u samców.
14. Rola LH, FSH, Testosteron, PRL.
15. Rola androgenów i estrogenów u samców.
16. Rozwój i dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego.
17. Rola podwzgórza w rozrodzie samic i samców.
18. Owulacja (kolejność zdarzeń).
19. Ruja (status hormonalny).
20. Cykl rujowy.
21. Fizjologiczna rola: LH.
22. Fizjologiczna rola: FSH
23. Fizjologiczna rola: androgenów.
24. Fizjologiczna rola: estrogenów. w rozrodzie
25. Fizjologiczna rola: progesteronu.
26. Fizjologiczna rola: inhibiny.
27. Fizjologiczna rola: leptyny.
28. Długość ciąży u zwierząt
29. Ciałko żółte – powstawanie, rodzaje, rola.
30. Status hormonalny w ciąży.
31. Inicjacja porodu.
32. Łożysko - rola fizjologiczna.
33. Typy łożysk.
34. Luteoliza.
35. Mammogeneza, laktogeneza, laktopoeza.
36. Budowa pęcherzyków mlekotwórczych.
37. Mechanizm wytwarzania mleka.
38. Mechanizm opróżniania gruczołu mlekowego (łuk odruchu).
39. Siara, skład – znaczenie.
40. Okres siarowy u osesków.
41. Regulacja laktogenezy.

FIZJOLOGIA PTAKÓW

1. Rola wola.
2. Trawienie w żołądku.
3. Trawienie w jelitach ślepych.
4. Kwoczenie.

  Odkryto rejon mózgu odpowiedzialny za gorączkę
Amerykańscy badacze odkryli w mózgu myszy niewielki punkt, który odpowiada za pojawienie się gorączki. Lepsze zrozumienie jego funkcjonowania pozwoli opracować skuteczniejsze leki, m.in. przeciwgorączkowe.

Kiedy ludzie zaczynają chorować, białe krwinki wysyłają sygnał w postaci białek nazywanych cytokinami. Wszystko po to, by zmobilizować organizm do walki z najeźdźcą. Cytokiny sprawiają, że w naczyniach krwionośnych mózgu powstaje prostaglandyna E2.

Badacze od jakiegoś już czasu wiedzą, że hormon ten oddziałuje na podwzgórze, czyli część mózgu kontrolującą podstawowe funkcje fizjologiczne, takie jak jedzenie, picie czy temperatura ciała. Dr Clifford Saper i jego zespół chcieli natomiast sprawdzić, które dokładnie neurony generują gorączkę.

Wykorzystali do tego celu myszy pozbawiane w uporządkowany sposób genów receptorów EP3, które wykrywają prostaglandynę. Saper opowiada, że w wielu komórkach nerwowych mózgu znajdują się te receptory i to one odpowiadają za uczucie zmęczenia, utratę apetytu itp.

Odkryliśmy, że jeśli usuniemy receptory EP3 z obszaru wielkości główki szpilki, nie wystąpi reakcja w postaci gorączki.

Obecnie stosowane leki przeciwbólowe/przeciwgorączkowe, np. aspiryna, oddziałują na wszystkie receptory prostaglandyny w ciele, ale wywołują też wiele skutków ubocznych - wyjaśnia Saper. Wiedząc, jak znaleźć i wyeliminować receptory powiązane z gorączką, można opracować wysoce wyspecjalizowane medykamenty, wpływające tylko na określony receptor. Gdyby udało się posunąć o krok dalej, naukowcy potrafiliby również wyłączyć towarzyszące chorobie znużenie i brak apetytu. Jest jednak jeden szkopuł. Najpierw należy wytropić rejony mózgu odpowiedzialne za ich generowanie.

PAP

  List: Potliwość dłoni i stóp - "viper 126p"
Mam 33 lata i od szkoły podstawowej dręczy mnie potliwość dłoni i stóp.
Żaden z " normalnych" lekarzy nie potrafi mi pomóc, tzn. podają
dwa sposoby albo operacja zwana sympatektomią, albo wstrzykiwanie
co 6 miesięcy TOKSYNY BOTULINOWEJ (jadu kiełbasianego),
który to blokuje ponoć wydzielanie acetylocholiny odpowiedzialnej za
uruchamianie gruczołów potowych.
Latem jest to tak intensywne, że naskórek schodzi mi płatami. Nocą
gdy śpię i po przebudzeniu rano nie mam tego problemu ale wystarczą
najmniejsze emocje i już przez cały dzień mam mokre dłonie i stopy.
Bardzo proszę o pomoc staram się żywić optymalnie i dzwoniłem do
kilku lekarzy optymalnych w tej sprawie (nie z Jastrzębiej Góry) zalecają mi
oni prądy selektywne lecz problem jest w tym, że jedni mówią, że mają to
być prądy S inni, że prądy PS. Dlaczego ich diagnozy są sprzeczne?
Bardzo, bardzo proszę o pomoc!!!!

"viper 126p"
--------------------------------------------------------------------

Pański list otrzymaliśmy niedawno i zdążyliśmy już na ten temat rozmawiać
telefonicznie, jednak wydaje mi się on dość ciekawy i nie był jeszcze
poruszany na łamach miesięcznika. Choroba opisywana przez Pana to potnica,
w której podstawowym potomechanizmem jest nadmierna aktywność gruczołów
potowych, a w okresie nasilenia nakłada się spełzanie naskórka. Jest to
rzadka dolegliwość i nie ma na nią skutecznych leków. Żywienie optymalne
usuwa szybko większość chorób, jednak w sytuacjach, gdy trwają one
kilkadziesiąt lat może dojść do utrwalenia zaburzeń w obrębie autonomicznego
układu nerwowego i wtedy warto zastosować prądy selektywne w celu ich
usunięcia.
Aby znaleźć odpowiedź, jaki rodzaj prądu zastosować należy zawsze przyjrzeć
się fizjologii chorego narządu lub układu.
Gruczoły potowe są jednym z ważniejszych elementów układu termoregulacji
człowieka i w czasie przegrzania organizmu dochodzi do zwiększania ich
aktywności.
Parowanie potu powoduje oddawanie temperatury otoczeniu i w ten sposób
zapobiega przegrzaniu, co mogłoby to doprowadzić do niebezpiecznych
powikłań.
Również poważną rolę w utrzymaniu odpowiedniej temperatury odgrywają drobne
naczynia krwionośne, które rozszerzają się wraz ze wzrostem temperatury,
a kurczą przy jej spadku, co zapobiega nadmiernemu wychłodzeniu krwi.
Oba te mechanizmy wykorzystywane są jednocześnie i dlatego przy wzroście
temperatury ciała skóra robi się rumiana i wilgotna od potu. Obserwować to
można np. w stanach chorobowych przebiegających z gorączką albo u osób
zdrowych w saunie.
Mimo, że obie reakcje zachodzą jednocześnie to ich neuronalna kontrola
przebiega odmiennymi torami.
Pobudzenie wydzielania potu następuje drogą włókien układu sympatycznego,
w których mediatorem synaptycznym jest acetylocholina, a proces ten jest
regulowany przez podkorową część mózgu nazywaną podwzgórzem.
Im wyższa jest temperatura krwi dopływającej do podwzgórza, tym silniejsze
wydzielanie potu.
Naczynia krwionośne skóry również reagują na impulsację sympatyczną jednak
ta powoduje ich obkurczenie. Właśnie z tego powodu ludzie w stanach
pobudzenia emocjonalnego robią się bladzi i spoceni.
Z powyższych faktów nietrudno będzie, więc wywnioskować, że stosując
prądy S pobudzające układ sympatyczny można co najwyżej osiągnąć
zmniejszenie przepływu krwi przez skórę, ale nie spowoduje to zmniejszenia
aktywności gruczołów potowych.
W przypadku nadmiernej potliwości korzystny efekt mogą dać prądy PS, ale nie
stosuje się ich w miejscu wystąpienia objawów, czyli w Pańskim przypadku rąk
i stóp, tylko na centralny układ nerwowy, ponieważ tutaj znajduje się
nadrzędny mechanizm kontroli wydzielania potu.
Podawane przez Pana "konwencjonalne" metody leczenia należałoby odstawić.
Sympatektomia jest operacją okaleczającą i nie zawsze dobrze się udaje.
Usunięcie unerwienia pewnych obszarów ciała może okazać się niekorzystne
a wręcz szkodliwe w późniejszym czasie. Stosowanie zastrzyków z botuliną
nie może przynieść wręcz żadnych efektów, a sam środek jest silną trucizną
i jego stosowanie nie jest w 100% bezpieczne, dodatkowo jest to terapia
kosztowna.
Botulina rzeczywiście hamuje wydzielanie acetylocholiny, ale według mojej
wiedzy dotyczy to tzw. płytki motorycznej, czyli zakończeń
nerwowo-mięśniowych i dlatego stosuje się ją u osób z niedowładami
spastycznymi.
W Pańskim przypadku leczenia należałoby rozpocząć raczej od metod
bezpieczniejszych. Do takich należą: stosowane jest od dawna (obecnie
dochodzą w zapomnienie) kąpiele, których efekty są często bardzo dobre.
W nadmiernej potliwości dodaje się do kąpieli korę dębu, igliwie sosnowe lub
nadmanganian potasu. Korzystne może być również wykonywanie zabiegów
z 20% chlorkiem glinowym w 80% bezwodnym alkoholu, który nakłada się
na ręce i stopy na 6 godzin i przykrywa folią.

Z poważaniem
Lek. med. Przemysław Pala

..

  Luty nastaje, fasolki rozdaje!!!
Jeśli dobrze interpretuję wyniki na podstawie tego, co udało mi się wyszperać na forum, obstawiam hiperprolaktynemię czynnościową. Ponieważ PRL po teście jest 10-cio krotnie podwyższone. Czy dobrze czaszkuję
Claudi doradziła, żebym w tym wątku wrzuciła swoje "kłopoty", może ktoś pokusi się o interpretację.to nie jest tak do końca choroba tylko przypadłość zaraz napiszę więcej

Mowilam nasza Martusi ma glowe jak tralala

to chcecie w skrócie czy od A do Z z leczeniem itp. ?

Hiperprolaktynemia

Prolaktyna (PRL) jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową. W regulacji wydzielania prolaktyny bierze udział dopamina (działa hamująco poprzez receptory D2). Hiperprolaktynemia jest zaburzeniem hormonalnym polegającym na występowaniu w surowicy stężeń prolaktyny przekraczających wartości prawidłowe (w zależności od laboratorium 20-25 ng/ml u kobiet, powyżej 15 ng/ml u mężczyzn). Nie jest to choroba, a jedynie objaw, dlatego bardzo ważne jest ustalenie przyczyny hiperprolaktynemii i w zależności od tego odpowiednie postępowanie.

Wpływ nadmiaru prolaktyny na płodność
Prolaktyna wpływa na wydzielanie gonadotropin przez przysadkę. Poziom LH i FSH jest zwykle prawidłowy lub nieznacznie tylko obniżony, jednak zmienia się amplituda ich wydzielania – maleje częstość i wielkość impulsów wydzielania. W szczególności pik LH w okresie okołoowulacyjnym może być zbyt słaby by wywołać owulację – stąd cykle bezowulacyjne.

Poza tym prolaktyna prawdopodobnie działa bezpośrednio na gonady, powodując zmniejszenie wydzielania progesteronu u kobiet (niewydolność ciałka żółtego) i testosteronu u mężczyzn.

Najczęstsze przyczyny hiperprolaktynemii
Wyróżniamy przyczyny fizjologiczne:
• ciąża
• karmienie piersią (pierwsze 4-6 m-cy)
• stres
• sen
• hipoglikemia
• spożywanie posiłków
• drażnienie brodawek sutkowych

Farmakologiczne (leki):
• antagoniści receptorów dopaminowych (fenotiazyny, butyrofenony, tioksanteny, metoklopramid, sulpiryd, respirydon)
• leki eliminujące dopaminę (metylodopa, rezerpina)
• hormony (estrogeny, antyandrogeny)
• opiaty
• werapamil
• cymetydyna

Patologiczne (choroby):
• guzy przysadki (guzy typu prolactinoma, inne guzy wydzielające hormony w tym prolaktynę, guzy nieczynne hormonalnie ale uciskające na szypułę przysadki)
• choroby podwzgórza i szypuły przysadki
• pierwotna niedoczynność tarczycy
• przewlekła niewydolność nerek
• marskość wątroby
• uraz klatki piersiowej (w tym operacje chirurgiczne, półpasiec)
• napady padaczkowe
• PCOS

Objawy i dolegliwości
Wskazane jest wykonanie badania poziomu prolaktyny jeśli występują:
• mlekotok
• niepłodność
• osłabienie libido
• osteopenia, osteoporoza
• objawy wywołane możliwą obecnością makrogruczolaka (bóle głowy, upośledzenie pola widzenia, neuropatie nerwów czaszkowych, niedoczynność przysadki, napady drgawkowe, wyciek płynu mózgowo rdzeniowego z nosa)
• akromegalia
• tylko u kobiet: zaburzenia miesiączkowania (brak miesiączki, rzadkie miesiączkowanie), poronienia nawykowe
• tylko u mężczyzn: ginekomastia, impotencja

  FIZJOLOGIA ZWIERZĄT - zagadnienia
FIZJOLOGIA ZWIERZĄT

1. Co to czynnik RQ i co oznacza jeśli wynosi on ok 0,75
2. Podaj przykład sprzężenia elektromotorycznego i przykład czynnika sprzężającego
3. W jakim narządzie zmysłów znajduje się gustducyna
4. Podaj typy bodźców
5. Wykres dysocjacji oksyhemoglobiny

• przeplyw krwi w zylach i tetnicach
• komorka nerwowa - budowa, funkcje, podzial; wlokna nerwowe
• funkcje jonow Ca++ w organizmach zwierzecych
• molekularny mechanizm widzenia
• rola kalmoduliny
• rola neuronu wstawkowego w rdzeniu kregowym
• dlaczego ptaki i gady wydalaja kwas moczowy
• dlaczego przy glikolizie beztlenowej pojawia sie mleczan a niepirogronian
krazenie plodowe
• transport aktywny w aksonie (pompy)
• oddychanie komorkowe, wspolczynnik RQ
• geneza potencjalu czynnosciowego, spoczynkowego
• nici i rzeski - budowa i wici
• ewolucja mozgu od cewy nerwowej
• droga mozdzkowo-rdzeniowa, mozdzek
• dysocjacja oksyhemoglobiny
• uklad nerwowy, hormonalny, neurohormonalny - rozwoj od jamochlonow
• adrenergiczny splot podstawny
• trawienie: bialek, weglowodanow, tluszczow
• regulacja stezenia glukozy
• filtracja i resorpcja w naczyniach krwionosnych
• wplyw Ca++ na plytke motoryczna
• receptory choli-, adrenergiczne
• cykl mocznikowy, powst. kw. moczowego, amoniaku
• termoregulacja
• transport O2, CO2, budowa hemoglobiny, mioglobiny
• budowa AUN
• chlonka, powstawanie limfy, gruczoly limfatyczne
• gospodarka wodno-mineralna
• mikrofilamenty, miofibryle
• mechanizm skurczu miesnia gladkiego/ szkieletowego
• przeplyw krwi przez naczynia wlosowate
• prawo Webera-Fechnera
• skurcz izotoniczny, izometryczny
• regulacyjna i ochronna funkcja powlok ciala
• jony Ca++ - sprzezenie elektrowydzielnicze w synapsach
• krew, limfa, hemolimfa, funkcje krwinek
• wedrowka jonow w neuronie (przy depolaryzacji)
• oksyhemoglobina, hemoglobina - wykresy
• krazenie wotne
• sprzezenie elektromechaniczne w sercu
• OUN
• hormonalnaa regulacja trawienia
• hormony sterydowe
• uklad krazenia otwarty i zamkniety
• mechanizm przewodzenia pobudzenia
• CAMP, hormonalna regulacja w nerkach
te pytania dostałam od dziewczyn, które zdawały egzamin przed terenówkami
• cisnienie filtracyjne
• prawo Webera-Fechnera
• sumowanie uk. nerwowego
• neuron wstawkowy
• grupy krwi
• stres
• wydalanie
• skurcz miesni gładkich
• hormony podwzgórza
• potencjał spoczynkowy i czynnosciowy
• IPSP, EPSP
• sposoby poruszania komórek zwierzęcych

1. Ewolucja układów integralnych u zwierząt --->narysowałam taki rysunek co był na slajdzie z jamochłonami,stawonogami i kręgowcami i tam ukł. nerwowy,hormonalny i nuerohormonalny,nic wiecej nie wiedziałam na ten temat
2.Pole recepcyjne.--->tu tez tylko narysowałam slajd i wyjasniłam w 2 zdaniach co to jest,ale jak sie okazało wiecej nie tzreba było.
3.Mechanizm skurczu mięśnia poprzecznie prązkowanego(trzeba dokładnie opisac receptory jakie tutaj występują np. receptor nikotynowy,czego ja nie zrobiłam,wiec na przyszłość)

1. Wapń jako przenośnik informacji - napisałem o udziale Ca++ w wydzielaniu neurotransmitera w synapsie i sie nie czepiał więcej...
2. Kora czuciowa - chodziło mu o tego człowieczka czuciowego...
3. Aksonema, mechanizm ruchu w którym bierze ona udział - chyba wiadomo o co chodzi... mechanizm ruchu jest opisany w Cytofizjologii Kawiaka (str chyba 304:)

- hormony przysadki
-podstawowy mechanizm homeostazy
-kompleks troponina-tropomiozyna

byly też:
-neuron
-słuch
-budowa miozyny(dokładnie)
-receptory jonowe
-co przechodzi(bez pomocy żadnych kanałów ani przenośników) a co nie przez bł. kom
-wydalanie w zwierząt(amonio,ureo,uryko) i dlaczego

1. sprzężenie zwrotne
2. receptory wewnątrzkomórkowe
3. klasyfikacja komórek mięśni szkieletowych
1. Neuron wstawkowy
2. Uklad renina-angiotensyna
3. Grupy krwi

• Prawo Mullera
• Siatkowka oka
• Polaczenia pomiedzy neuronami

• Potencjał spoczynkowy
• Odruch warunkowy
• Siła skurczu mięsnia szkieletowego

1. Hormony podwzgórza
2. Skurcz mieśni gładkich
3. Sprzężenie elektrowydzielnicze

  PYTANIA EGZAMINACYJNE Z FIZJOLOGII ZWIERZĄT
UKŁAD NERWOWY

1. Budowa i podział układu nerwowego ośrodkowego (OUN).
2. Podział OUN i funkcje.
3. Znaczenie obwodowego UN.
4. Budowa i funkcje neuronu.
5. Potencjał spoczynkowy neuronu a pobudliwość.
6. Potencjał czynnościowy – znaczenie.
7. Wyjaśnij pojęcia, polaryzacja, hiperpolaryzacja, depolaryzacja, repolaryzacja.
8. Kodowanie, dekodowanie i rekodowanie informacji w UN i neuronie.
9. Wyjaśnij pojęcie, impuls, impulsacja, informacja nerwowa.
10. Przewodzenie informacji.
11. Organizacja czynności w CUN.
12. Odruchy nerwowe – podział.
13. Odruch somatyczny (obronny-zginania kończyny – rys.).
14. Odruch kolanowy (rys.).
15. Przykład odruchu wegetatywnego (rys.).
16. Rola ośrodka (-ów) nerwowego.
17. Receptory a czynność czuciowa.
18. Rodzaje receptorów czuciowych.
19. Znaczenie kory mózgowej w czynnościach czuciowych.
20. Bariera krew mózg (BBB)
21. Poziomy integracji czynności ruchowych.
22. Odruchy warunkowe (rys.).
23. Praktyczne znaczenie odruchów warunkowych.
24. Znaczenie układu siatkowego.
25. EEG – znaczenie.
26. Podział i funkcje układu wegetatywnego.
27. Rola odruchów autonomicznych.
28. Receptory choli- i adrenergiczne – podział i znaczenie.
29. Podstawowe ośrodki wegetatywne – rola.
30. Integracja czynności w ukł. autonomicznym.
31. Znaczenie narządów zmysłów – drogi węchowe, smakowe, słuchowe, wzrokowe – rola.
32. Znaczenie podwzgórza w czynnościach motywacyjnych i popędowych.
33. Układ limbiczny – funkcje.

EDOKRYNOLOGIA

1. Układy regulacyjne w organizmie (sprzężenia zwrotne).
2. Rola układu endokrynnego.
3. Gruczoły endokrynne (wydzielania wewnętrznego).
4. Hormony neurosekrecyjne podwzgórza.
5-16. Hormony: przysadki mózg. (cz. przednia, śr. i tylna), szyszynki – jajników, tarczycy, przytarczyc, grasicy, nadnerczy, (cz. korowa i rdzeniowa), tkankowe, przewodu pokarmowego, - rola, mechanizm działania.
17. Oś podwzgórze – przysadka – gonady.
18. Hormony tkankowe i przewodu pokarmowego.

UKŁAD MIĘŚNIOWY

1-3. Rola fizjologiczna układu mięśniowego, 2-szkieletowego (somatycznego), 3-gładkiego.
4. Różnice w budowie komórki mięśni szkieletowych i gładkich.
5. Rodzaje mięśniówki gładkiej – znaczenie, występowanie.
6. Molekularna budowa struktury komórki mięśnia poprzecznie prążkowanego (m.pp) i gładkiego (ogólnie).
7. Istota skurczu mięśni (podłoże molekularne).
8. Budowa miofibryli i funkcja.
9. Budowa miofilamentu miozyny, aktyny.
10. Rola układu sarko-tubularnego (m. pp).
11. Rola jonów Ca+ w skurczu mięśni (zarówno mięśnie gładkie, jak i szkieletowe oraz m. sercowy).
12. Rodzaje skurczów (m. poprzecznie prążkowane).
13. Energetyka skurczu mięśni.
14. Wydajność mięśnia, siła mięśni.
15. Zmęczenie mięśni.
16. Stężenie pośmiertne.
17. Współzależność: wysiłek fizyczny – krążenie –oddychanie.
18. Aktywność miogeniczna mięśni gładkich.

  Nadmierne pocenie można leczyć!
Nadmierne pocenie można leczyć!

Wyniki badania przeprowadzonego na 150 tys. amerykańskich gospodarstw domowych, opublikowane w 2004 r. wskazują, że na nadpotliwość cierpi 2,8% populacji. Schorzenie to wiąże się z obniżeniem komfortu życia, może utrudniać funkcjonowanie w otoczeniu, a w efekcie prowadzić do zaburzeń nerwicowych. Konsekwencją nadmiernego pocenia mogą być także problemy dermatologiczne: maceracja i pękanie naskórka, infekcje skóry (np. grzybica), choroby alergiczne (np. wyprysk potnicowy). Na szczęście nadpotliwość można skutecznie leczyć.

Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje nadpotliwości: pierwotną i wtórną. Pierwotne nadmierne pocenie nie współistnieje z żadnym innym schorzeniem i najczęściej ograniczone jest do jednej lub dwóch powierzchni, na której występuje największa koncentracja gruczołów potowych (tj. stopy, dłonie, pachy i czoło). Nadpotliwością wtórną nazywany jest stan, w którym pocenie stanowi objaw jakiejś choroby (np. cukrzycy, nadczynności tarczycy, nowotworu, infekcji) lub jest symptomem zachwiania równowagi metaboliczno-hormonalnej organizmu, związanym z otyłością, menopauzą lub miesiączką. Nadpotliwość wtórna zazwyczaj dotyczy całego ciała i nasila się w nocy, a jej leczenie polega na zdiagnozowaniu i terapii choroby podstawowej.
W przypadku nadpotliwości pierwotnej ważne jest, aby ustalić fizjologiczną przyczynę dolegliwości, gdyż obecnie wiadomo, że istnieją dwa odrębne mechanizmy jej powstawania. W pierwszym z nich, przebiegającym z zaangażowaniem części mózgu zwanej korą obręczy, wydzielanie potu następuje w odpowiedzi na bodziec emocjonalny. Drugi rodzaj nadpotliwości wynika z nieprawidłowego funkcjonowania procesów termoregulacyjnych, w których podstawową rolę odgrywa ośrodek termoregulacji znajdujący się w innej części mózgu, w podwzgórzu. Biegnący od mózgu sygnał wydzielania potu przekazywany jest do gruczołów potowych poprzez włókna autonomicznego układu nerwowego, a neuroprzekaźnikiem pomiędzy nimi jest acetylocholina.
Podstawowym zaleceniem dla osób cierpiących na nadpotliwość pierwotną �typu termoregulacyjnego� jest unikanie ubrań i skarpet wykonanych ze sztucznych włókien oraz częste mycie ciała z użyciem mydeł antybakteryjnych (np. Protex, Spirial), które ograniczają liczbę bakterii skórnych odpowiedzialnych za rozkład potu i powstanie nieprzyjemnego zapachu. Wśród ziół właściwości przeciwpotowe mają: kora dębu, kora brzozy, mięta, liście orzecha włoskiego, szałwia i rumianek. Napary z tych ziół można dodawać do codziennej kąpieli w wannie, a w przypadku nadmiernego pocenia dłoni lub stóp, moczyć w nich ręce lub nogi przez 30 minut 2-3 razy w tygodniu.
W nadpotliwości termoregulacyjnej niekiedy pomaga jonoforeza, przywracająca prawidłową regulację autonomicznego układu nerwowego, a w hyperhydrozie emocjonalnej skuteczne okazać się mogą leki uspokajające, np. hydroksyzyna (Atarax) oraz psychoterapia.
Przy umiarkowanie nasilonej nadpotliwości pierwotnej, zarówno emocjonalnej jak i "termoregulacyjnej", poleca się stosowanie antyperspirantów. Występują one w postaci emulsji lub zasypek, zawierających sole glinu, formalinę, taninę lub kwas borny, działają ściągająco i czopują ujścia gruczołów potowych. W drogeriach dostępne są różne rodzaje antyperspirantów (inne do stosowania na dłonie, stopy lub pod pachami), których można używać nawet codziennie. Silniej działające antyperspiranty, które można kupić w aptece (Etiaxil, Antidral), przeznaczone są do stosowania 1-2 razy w tygodniu, i to wyłącznie pod pachami. Gdy powyższe metody nie skutkują, zaleca się podawane ogólnie leki antycholinergiczne (np. Bellapan), które osłabiają działanie neuroprzekaźnika - acetylocholiny. Należy pamiętać, że leki te mogą wywołać objawy niepożądane, wśród których najczęściej występuje: suchość w jamie ustnej, wzrost ciśnienia śródgałkowego oka, zatrzymanie moczu.
W niektórych przypadkach nadpotliwości termoregulacyjnej lub emocjonalnej zastosować można zastrzyki z toksyny botulinowej (Botox, Dysport), podawane podskórnie w 10-30 miejsc oddalonych od siebie o około 1 cm, uzyskując całkowite pokrycie powierzchni nadpotliwej. Toksyna botulinowa hamuje wydzielanie acetylocholiny, dzięki czemu następuje blokada zakończeń nerwowych gruczołów potowych zlokalizowanych w leczonym obszarze i zahamowanie wydzielania potu, trwające przez okres 6-12 miesięcy. Po tym czasie kurację należy powtórzyć. Zabieg na stopach wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, natomiast zabiegi wykonywane na dłoniach i pod pachami zazwyczaj nie wymagają znieczulenia. Objawy niepożądane pojawiające się po wstrzyknięciu toksyny botulinowej to: niewielka bolesność utrzymująca się przez kilka godzin, świąd, a w przypadku zabiegu na dłoniach także lekkie osłabienie sprawności ruchowej, trwające przez kilka dni.
W przypadkach bardzo nasilonej nadpotliwości dłoni, stóp lub pach rozważyć można opcję sympatektomii czyli operacyjnego przecięcia nerwów zaopatrujących wybrane gruczoły potowe.

Źródło:

farmaceutyki.com

  Depresja poporodowa...:(
Matki często odczuwają smutek, przygnębienie i okresowe lęki podczas pierwszych miesięcy po porodzie, ale gdy kobieta płacze przez cały dzień lub występują u niej nieuzasadnione napady paniki, jest to powód do skontaktowania jej z lekarzem.

Zaburzenia psychiczne związane z urodzeniem dziecka znane są od stuleci, jednakże były całkowicie lekceważone. Różnorodność ich symptomów oraz fakt, że cierpiące kobiety i ich bliscy niechętnie je ujawniają sprawia, że problem jest słabo rozpoznany.

Może dlatego psycholodzy do których się udawałaś po pomoc mieli taki "obojętny" stosunek do problemu.

Szacuje się, że ponad 80% kobiet w czasie okołoporodowym doświadcza wahań nastroju. Rozpowszechnienie zaburzeń rozkłada się następująco:
depresja w czasie ciąży – 25-35%,
przygnębienie poporodowe (tzw. baby blues) – 50-85%,
depresja poporodowa – 10-20%,
psychoza połogowa – 0,1-0,2%.

Nie wiadomo dlaczego
Baby blues, niegroźny objaw związany prawdopodobnie z hormonalnymi wahnięciami do 6. tygodnia po porodzie, u niektórych kobiet może rozwinąć się w depresję postnatalną po ok. 3-6 miesiącach od porodu lub później.
Jej fizyczne symptomy to bóle głowy, odrętwienie, skurcze w kończynach, bóle klatki piersiowej, palpitacje serca, przyspieszony oddech. Pojawiają się zaburzenia ośrodkowej regulacji rytmów biologicznych, funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego i układu autonomicznego, mających swoje źródło w podwzgórzu – stąd zakłócenia rytmu snu i czuwania, nieregularność lub zanik cyklu miesiączkowego, zaburzenia hormonalne. Osłabieniu ulega popęd płciowy, pokarmowy i samozachowawczy.
Kobieta ma poczucie beznadziejności, rozpaczy, niedostatku czegoś, nie jest zdolna do walki z przeciwnościami, nie może się skupić, zapomina, traci zwykłe zainteresowania, ma dziwaczne myśli, także samobójcze.

W przeciwieństwie do lęku, który może przybrać postać desperackiej nadaktywności, depresja charakteryzuje się bezradnością, rozpaczą, uczuciem znużenia oraz niezdolnością do przeżywania przyjemności. Jednakże ta bezradność nie polega na bierności i całkowitym wyciszeniu – towarzyszący jej nieuzewnętrzniony strach to wyczerpująca, skierowana do wewnątrz siła. Jej skutki mogą okazać się fatalne, zarówno dla kobiety, jak i dla jej dziecka, które z powodu choroby zaniedbuje.

Obecnie nie wiadomo dokładnie, co powoduje depresje postnatalną. Badacze są zgodni, że mają tu znaczenie czynniki fizjologiczne, psychiczne i środowiskowe. Jako główny powód wskazuje się wahnięcia w gospodarce hormonalnej, ale wymieniane są także predyspozycje genetyczne (przypadki depresji w rodzinie), chroniczna bezsenność i przemęczenie, komplikacje zdrowotne (zarówno u matki, jak i u dziecka), predyspozycje kobiety do samokrytycyzmu (zaniżona samoocena), wcześniejsze doświadczenia związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS), brak wsparcia ze strony rodziny i otoczenia, i in.

Młodą mamę może podnieść na duchu zadbanie o jej własne, najbardziej podstawowe potrzeby, takie jak: odpowiednia ilość snu, odpoczynku, wartościowego pożywienia, ale i zwykłe kontakty z otoczeniem. Nieocenione jest w takich przypadkach emocjonalne i psychiczne wsparcie ze strony innych matek, zwłaszcza mieszkających w pobliżu.

  Głupie pytanie| | dodatkowo pojawia sie owa fenyloaetanoloamina (etyloamina)
| | - pochodna amfetaminy:-) ,,. jej sladowe ilosci a dokladnie jej
| | pochodna znaleziono w czekoladzie - jedzmy wiec czekolade
| | jak mamy zly nastroj :-) i calujmy sie ile sie da :-)))

| O właśnie! PEA działa w pierwszej fazie zakochania, powodując
| różne ciekawe efekty fizjologiczne :)

| ano :-) ..szkoda ,ze dziala tak krotko - ale natura wiedziala co
| robi :-)

a o jakich wlasciwie efektach mowicie?dla tych co sa zainteresowani

okres zauroczenia., zakochania - trwa ok 12 m-cy jak pisalem Nasz mozg
probuje stworzyc wiezi z ewentualnym partnerem - przedtem nastepuje proba -
"dopasowania " owego partnera  a wiec w ruch ida feromony -
najprawdopodobniej odbierane przez szczatkowy narzad lemieszowo-nosowy w
jamie nosowej droga nerwu krancowego ( tzw nerw czaszkowy zero (0) ) - i

jest jak najbardziej roznorodna pod wzgledem genetycznym od nas. ( owe HLA )
Moznaby wspomniec o eksperymentach ktore to dowiodly- ale chyba o tym juz
bylo. I nie ma znaczenia czy jest to milosc homoseksualna czy
heteroseksualna. To podzwgorze, czesc naszego mozgu  a konkretnie tzw "
osrodek laczenia sie w pary" - ( nie bede podawal tutaj nazwy anatomicznej -
ow osrodek decyduje, ktora plec wydaje nam sie atrakcyjniejsza - to wszystko
jak wiadomo zaczyna sie juz w 6 tygodniu zycia plodowego - jak to ladnie sie
mowi ..wtedy mozg rozija "meski" lub " zenski" typ podwzgorza a "rozbudowuje
go tylko w okresie dojrzewania - potwierdzono, ze w tym okresie powstaje
szereg nowych polaczen pomiedzy roznymi osrodkami w naszym mozgu) wysyla
informacje do uwalniana hormonu ( glownie testosteronu albo jeszcze bardziej
jego aktywnego odpowiednika dehydrotestosteronu) i pobudzane jest pozadanie
plciowe - im wiekszy poziom testosteronu , im wieksze pulsy tego hormonu,
tym wieksze pozadanie
na marginesie - to wlasnie istnienie tego osordka oraz innego powoduyje ,ze
nie kazdy zniewiescialy mezczyzna jest gejem a nie anie wszyscy "mescy" sa
heteroseksualni. W dwoch roznych miejscach podwzgorza a prawdopodobnie w 3
istnieja rozne poziomy wrazliwosci na testosteron - tym samym rozne poziomu
owego hormonu tam sa - i jezeli ten drugi osrodek - bodajze zwany "osrodkiem
zachowania" - otrzyma niedostaeczna ilosc testosteronu, natomiast
wyksztalcil sie typ "meski" podwzgorza to taki osobnik bedzie zniewiescialy
ale hetero.
Kiedys uwazano ,ze glownym osrodkiem podczas dojrzewania sa jadra lub
jajniki - dzisiaj uzywa sie terminu menarche w endokrynologii - mianowicie
dlatego, ze caly proces rozpoczynaja nadnercza a "stacja " wykonawcza sa
jadra a tym samym testeoteron i wyksztalcenie sie odpowiednich zachowan
meskich lub kobiecych
Zreszta kombinacji mozliwosci moze byc wiecej.-no ale odbieglem od tematu
:-)

Dalej po "sprawdzeniu" przez nasz mog partnera nastepuje wybuch poteznego
uczucia - wywoluje to wtedy wybuch euforii - za sprawa wlasnie
fenyloetyloaminy (glownie) Kilka substancji jest odpowiedzialnych za ten
stan: dopamina odpowiedziala jest za to ,ze poprawia nam nastroj,serotonina
stabilizuje emocjonalnie (ale jest to pojecie falszywej stabilizacji na tym
etapie- nam sie wydaje,ze wszystko jest OK) - (stad przy jakiejkolwiek
porazce latwiej o czyny samobojcze - mozg probuje wytwarzac ogromne ilosci
serotoniny a dodatkowo juz jest jej wystarczajaco duzo za sprawa wlasnie
owego stanu podniecenia i zauroczenia- nie jestesmy przygotowani na taka
hustawke i oceniajac falszywie sytuacje mozemy targnac sie na nasze zycie np
lub robic glupstwa).
Przeczytalem ,ze sa pierwsze wzmianki na temat woorwadzenia testow krwi
azeby oszacowac ryzyko samobojstwa u czlowieka -na plytkach krwi
potencjalnych samobojcow znajduje sie wiecej receptorow dla serotniny niz u
sob bez zwiekszonego ryzyka.- marker do oceniania pacjentow z tendencjami
samobojczymi
Jak wiadomo u homoseksualistow czesciej wystepuja hustawki nastrojow - znowu
hormony ( kiedys chyba tez skrobnalem o tym na aph )  no i nasze "kochane"
srodowisko tez sie do tego przyczynia.

Dodatkowo uwalniana noroadrenalina (NA) poteguje to uczucie stwarzajac
pozory ,ze wszystko mozna zdobyc ..ze wszystkie problemy staja sie blahe,to
ta noradrenalina powoduje rowniez ze nasza pamiec staje sie pozornie lepsza,
hormony tarczycy uwalniane przyspieszaja przemiane materii , wraz z
hormonami typu noradrenalina i dopamina przyspiesza - to tak wlasnie
jakbysmy zaczelu uzywac narkotyku - szczegolnie amfetaminy - (bo to pochodna
tego zwiazku jest PEA) - wystepuje dobre samopoczucie,ozywienie, optymizm,
zwiekszona energia i pewnosc siebie, wyostrzona perfekcja i koncentracja,
zmniejszony apetyt na jedzenie i oslabiona potrzeba snu. Wydzielana do krwi
adrenaliana wraz z NA powoduje rozszerzanie sie zrenicy ( ow sygnal moze byc
rowniez pierwszym sygnalem ze ktos nas interesuje) - badano roznice i
okazalo sie ze osoby o rozszerzonych zrenicach sa bardziej atrakcyjne, inne
to przyspieszenie rytmu serca, wzmozona potliwosc
Dlatego PEA jest tak wazna w tym wszystkim bo powoduje uczucie euforii a tym
samym "falszuje " troche rzeczywistosc - jej stezenie gwaltownie maleje po
okolo roku, szczyt okolo 3 m-cy a calkowicie prawie zanika po okolo 2
latach - pozniej nastepuuje kolejny etap. To wszystko to jakby biologiczna
sztuczka natury. i tak konczy sie pierwszy etap naszego zauroczenia,
zabujania i zakochania - co sie dzieje dalej to wiadomo moga byc rozne
scenariusze i to tez zalezy od naszych hormonow, neuroprzekaznikow- a
upraszczajac bardzo -mozgu - ktory jak to opisuje Dawkins jest tylko
narzedziem w rekach genu.

to tak w wielkim uproszczeniu co sie dzieje w nas jak sie doskonale czujemy
gdy sie zakochamy - oby z wzajemnoscia :-) i oby jak najdluzej - wiecej
oksytocyny ( hormon przywiazania, poczucia stabilizacji i pozadania stalosci
w uczuciach a takze wysokiego poziomu endorfin :-) )

za troche nauki wszystkich niezainteresowanych przepraszam

pozdrawiam

jester


  Nadzieja dla cierpiących na migrenę
Naukowcy zidentyfikowali rejon mózgu, który jest odpowiedzialny za powstawanie obezwładniających migrenowych bólów głowy.

Badacze z Francji analizując zdjęcia radiologiczne mózgów ochotników odkryli, że ataki migreny związane są z aktywnością gruczołu podwzgórza. Od dawna podejrzewano, że gruczoł ten, położony w samym środku mózgowia, tuż powyżej pnia mózgu, odgrywa kluczową rolę w atakach. Dzieje się tak ponieważ to on reguluje fizjologiczne odpowiedzi na takie czynniki, jak np. głód, o których wiadomo, że wyzwalają migrenę. Inni naukowcy sugerują, że źródłem ataków jest więcej, niż tylko jeden rejon mózgu.

Szacuje się, że w Anglii dochodzi codziennie do 190 000 ataków migreny. Występują one najczęściej u starszych nastolatków i ludzi po pięćdziesiątce. Uważa się, że codziennie około 100 000 osób cierpiących z powodu migreny opuszcza dzień w szkole lub pracy.

Naukowcy ze Szpitala Rangueil w Toulouse zastosowali pozytonową tomografię emisyjną, która pozwala uwidocznić różnice aktywności poszczególnych części mózgu u siedmiu pacjentów cierpiących na migrenę bez aury – typ schorzenia, który występuje najczęściej.

Takie ataki trwają do 72 godzin i charakteryzują się występowaniem pulsującego bólu głowy, nudności i wymiotów oraz nadwrażliwości na światło. Określenie „aura” odnosi się do objawów towarzyszących - zaburzeń neurologicznych takich jak mroczki przed oczami, błyski oraz mrowienia lub drętwienie kończyn.

Istnieje nadzieja, że odkrycie opublikowane w czasopiśmie Headache pozwoli na wdrożenie nowych metod leczenia dla cierpiących na migrenę.

We wcześniejszych badaniach nad migreną u chorych obserwowano aktywację podwzgórza i śródmózgowia oraz pogrubienie kory mózgowej. W tym badaniu, aby uchwycić atak w czasie jego trwania, pacjenci przychodzili do ośrodka badawczego bez zażywania leków, pojawiając się około trzy godziny od początku ataku. Obserwowane bóle głowy były spontaniczne, w przeciwieństwie do bólów wywoływanych chemicznie, które były poddawane ocenie w innych testach laboratoryjnych.

- Kiedy atak jest wywoływany, ulega pominięciu faza aktywacji podwzgórza – mówi szefowa badania, Marie Denuelle. - Podejrzewamy, że podwzgórze może odgrywać rolę w inicjacji ataku migreny. Jednak aby to udowodnić, musielibyśmy przeprowadzić podobne badanie przed początkiem ataku.

- Od dawna sugerowano, że podwzgórze jest zaangażowane we wczesne fazy ataku migreny. Istnieją jednak inne czynniki, które odgrywają rolę w powstaniu bólu głowy – uważa Andrew Dowson, specjalista od leczenia bólów głowy z King’s College Hospital w Londynie.

Pobudzenie podwzgórza było dotychczas obserwowane jedynie w klasterowych bólach głowy, które stanowią oddzielną jednostkę chorobową. Nowe dowody na występowanie aktywacji podwzgórza w migrenie mogą wyjaśniać, dlaczego niektóre leki przeciwko migrenie, w szczególności tryptany, mogą być czasem pomocne w przerywaniu ataku bólu klasterowego.

Peter Goadsby z Instytutu Neurologii na University College London uważa jednak, że pomiędzy klasterowymi bólami głowy a migreną istnieją wyraźne kliniczne różnice. - Obszar [podwzgórza], który ma być aktywowany podczas migreny znajduje się około 10 mm w przód od obszaru odpowiedzialnego za klasterowe bóle głowy – wyjaśnia.

Profesor Goadsby uważa, że to cała kaskada zmian w mózgu jest przyczyną wystąpienia migreny.

- Łatwo jest myśleć, że migrena jest specyficznym zaburzeniem mózgu, jednak składa się na nią cała seria procesów, które działają źle. Migrena jest zaburzeniem systemowym. Zaangażowane są tu liczne struktury – wyjaśnia.

Pulsujący ból głowy

— Migrena jest bardzo silnym bólem głowy, któremu często towarzyszą nudności i wymioty. Dotyczy ona do 15 proc. populacji Wielkiej Brytanii, a jako że czynniki hormonalne odgrywają tu dużą rolę, około dwie trzecie chorujących stanowią kobiety.

— Istnieją dwa typy migreny: klasyczny, w którym ból jest poprzedzony fazą wstępną nazywaną aurą, kiedy to mogą pojawić się objawy takie, jak błyski przed oczami, utrata wzroku, problemy z mówieniem lub drętwienie twarzy bądź rąk, oraz częstszy typ bez aury, kiedy ból nie jest poprzedzony innymi objawami.

— Oba typy często zaczynają się od zmian nastroju i uczucia głodu lub ściskania w żołądku.

— Ataki migreny trwają od 4 do 72 godzin i są zwykle odczuwane po jednej stronie głowy. Cierpiący muszą leżeć w cichym i ciemnym pomieszczeniu, ponieważ poruszanie się, hałas i światło zwykle nasilają pulsujący ból głowy.

— Istnieje wiele czynników wyzwalających migrenę, w tym zmęczenie, stres, odwodnienie, przegapione lub opóźnione posiłki, niektóre napoje i pokarmy, takie jak żółty ser, czekolada, kawa, herbata i alkohol.

— Nie są znane dokładne przyczyny migreny, ale uważa się, że są za nią odpowiedzialne zmiany w średnicy naczyń krwionośnych i w poziomie stężenia neurotransmiterów (przekaźników chemicznych) w mózgowiu.

— Uważa się, że przyczyną pulsującego bólu głowy jest w szczególności obniżenie się w mózgu poziomu serotoniny, odpowiedzialnej za rozszerzanie naczyń krwionośnych.

Źródło: Migraine Action Association, baza danych The Times